Induction Round (1st Meet)

  Event 1 Event 2 Event 3 Event 4
 
Under 6 Boys 70m LJ (P3) 100m SP (R2)
Under 6 Girls 70m SP (R2) 100m LJ (P3)
Under 7 Boys 70m Vortex (R2) 200m LJ (P4)
Under 7 Girls 70m LJ (P4) 200m Vortex (R2)
Under 8 Boys HJ (M1) 100m Tjav (R3) 400m
Under 8 Girls T Jav (R3) 100m HJ (M1) 400m
Under 9 Boys 70m LJ (P1) 100m Tjav (R3)
Under 9 Girls 70m Tjav (R3) 100m LJ (P1)
Under 10 Boys 70m HJ (M1) 100m SP (R1)
Under 10 Girls 70m SP (R1) 100m HJ (M1)
Under 11 Boys TJ (P4) 200m Jav 400m
Under 11 Girls Jav 200m TJ (P4) 400m
Under 12 Boys LJ (P1) 200m Dis (R2) 400m
Under 12 Girls Dis (R2) 200m LJ (P1) 400m
U13 – U16 Boys Dis (R1) 200m TJ (P2) 400m
U13 – U16 Girls TJ (P2) 200m Dis (R1) 400m

Program A

         
  Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5
Under 6 Boys/Girls OnTrack Replaces Event 1 Up Until Christmas
Under 6 Boys 200m SP (R2) LJ (P3) 70m  
Under 6 Girls 200m LJ (P3) SP (R2) 70m  
Under 7 Boys 200m Vortex (R3) 70m LJ (P3) 400m h/h
Under 7 Girls 200m LJ (P1) 70m Vortex (R3) 400m h/h
Under 8 Boys 200m 400m W Dis (R1) 70m HJ
Under 8 Girls 200m 400m W HJ  70m Dis (R1)
Under 9 Boys LJ (P3) 200m TJav (R3) 70m 700m W
Under 9 Girls TJav (R3) 200m LJ (P4) 70m 700m W
Under 10 Boys 1100m W 200m SP (R1) 70m LJ (P1)
Under 10 Girls 1100m W 200m LJ (P2) 70m SP (R1)
Under 11 Boys 1100m W 200m LJ (P2) Jav 400m 
Under 11 Girls 1100m W 200m Jav LJ (P4) 400m 
Under 12 Boys Dis (R2) 200m 1500m W LJ (P1) 400m
Under 12 Girls LJ(P1) 200m 1500m W Dis (R2) 400m 
U13 – U16 Boys TJ (P2) 200m 1500m W Dis (R1) 400m
U13 – U16 Girls Dis(R1) 200m 1500m W TJ (P2) 400m

Program B

  Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5
Under 6 Boys/Girls OnTrack Replaces Event 1 Up Until Christmas
Under 6 Boys 300m H/H 60m Hurdle L Vortex (R3) LJ (P3)  
Under 6 Girls 300m H/H 60m Hurdle L LJ (P3) Vortex (R3)  
Under 7 Boys 100m 60m Hurdle L LJ (P1) 70m SP (R1)
Under 7 Girls 100m 60m Hurdle L SP (R2) 70m LJ (P1)
Under 8 Boys SP (R1) 60m Hurdle  LJ (P4) 70m 400m
Under 8 Girls LJ (P1) 60m Hurdle  SP (R1) 70m 400m
Under 9 Boys Dis (R1) 60m Hurdle  HJ (M2) 100m 400m
Under 9 Girls HJ (M2) 60m Hurdle  Dis (R1) 100m 400m
Under 10 Boys Tjav (R2) 60m Hurdle  HJ (M1) 100m 400m
Under 10 Girls HJ (M1) 60m Hurdle  Tjav (R2) 100m 400m
Under 11 Boys 100m SP (R2) 60m Hurdle  TJ (P2) 800m
Under 11 Girls 100m TJ (P2) 60m Hurdle  SP (R2) 800m
Under 12 Boys 100m HJ (M2) 60m Hurdle  Jav 800m
Under 12 Girls 100m Jav 60m Hurdle  HJ (M2) 800m
U13 – U16 Boys 100m SP (R1) 80/90/100m Hurdle HJ (M1) 800m
U13 – U16 Girls 100m HJ (M1) 80/90/100m Hurdle SP (R1) 800m

Program C

  Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5
 
Under 6 Boys Dis (R2) 60m Hurdle L LJ (P3) 100m  
Under 6 Girls LJ (P3) 60m Hurdle L Dis (R2) 100m  
Under 7 Boys Dis (R1) 60m Hurdle L LJ (P4) 100m 400m
Under 7 Girls LJ (P4) 60m Hurdle L Dis (R1) 100m 400m
Under 8 Boys Tjav (R3) 60m Hurdle  LJ (P1) 100m 700m
Under 8 Girls LJ (P1) 60m Hurdle  Tjav (R3) 100m 700m
Under 9 Boys SP (R1) 60m Hurdle  HJ (M1) 100m 800m
Under 9 Girls HJ (M1) 60m Hurdle  SP (R1) 100m 800m
Under 10 Boys 100m LJ (P3) 60m hurdles Dis (R2) 800m
Under 10 Girls 100m Dis (R2) 60m hurdles LJ (P3) 800m
Under 11 Boys 1500m Dis (R1) 60m hurdles HJ (M1) 200m
Under 11 Girls 1500m HJ (M1) 60m hurdles Dis (R1) 200m
Under 12 Boys 1500m TJ (P2) 60m hurdles SP (R1) 200m
Under 12 Girls 1500m SP (R1) 60m hurdles TJ (P2) 200m
U13 – U16 Boys 1500m LJ (P1) 80/90/100m hurdles Jav 200m
U13 – U16 Girls 1500m Jav 80/90/100m hurdles LJ (P1) 200m

Program D (Twilight meet)

  Event 1 Event 2 Event 3 Event 4
Under 6 Boys/Girls  *Skills Replace Event 1 Up Until Christmas
Under 6 Boys LJ (P3) 100m Vortex (R3) 200m
Under 6 Girls Vortex (R3) 100m LJ (P3) 200m
Under 7 Boys LJ (P1) 100m SP (R1) 200m
Under 7 Girls SP (R1) 100m LJ (P1) 200m
Under 8 Boys T Jav (R2) 100m HJ (M2) 200m
Under 8 Girls HJ (M2) 100m T Jav (R2) 200m
Under 9 Boys 400m LJ (P1) 200m SP (R2)
Under 9 Girls 400m SP (R2) 200m LJ (P1)
Under 10 Boys 400m HJ (M2) 200m Dis  (R2)
Under 10 Girls 400m Dis (R2) 200m HJ (M2)
Under 11 Boys 400m Dis (R1) 100m TJ(P2)
Under 11 Girls 400m TJ(P2) 100m Dis (R1)
Under 12 Boys 400m SP (R1) 100m HJ (M1)
Under 12 Girls 400m HJ (M1) 100m SP (R1)
U13 – U16 Boys HJ (M1) 400m Jav 100m
U13 – U16 Girls Jav 400m HJ (M1) 100m

Program E (Twilight Meet)

  Event 1 Event 2 Event 3 Event 4
 
Under 6 Boys LJ (P4) 70m Dis (R2) 300m H/H
Under 6 Girls Dis (R2) 70m LJ (P4) 300m H/H
Under 7 Boys Dis (R1) 70m LJ (P3) 400m H/H
Under 7 Girls LJ (P3) 70m Dis (R1) 400m H/H
Under 8 Boys SP (R1) 70m LJ (P1) 400m
Under 8 Girls LJ (P1) 70m SP (R1) 400m
Under 9 Boys 70m HJ (M2) 800m Dis (R1)
Under 9 Girls 70m Dis (R1) 800m HJ (M2)
Under 10 Boys 70m LJ (P3) 800m T Jav (R3)
Under 10 Girls 70m T Jav (R3) 800m LJ (P1)
Under 11 Boys 100m SP (R2) 800m HJ (M1)
Under 11 Girls 100m HJ (M1) 800m SP (R2)
Under 12 Boys 100m Jav 800m TJ (P2)
Under 12 Girls 100m TJ (P2) 800m Jav
U13 – U16 Boys 800m LJ (P1) 100m SP (R1)
U13 – U16 Girls 800m SP (R1) 100m LJ (P1)